• Ceyda

Diyet mi? Sağlıklı beslenme mi?

Diyetteyim mi demeliyim yoksa sağlıklı besleniyorum mu demeliyim? Bu soruyu uzunca bir zamandır kendi kendime soruyorum.


Bazen ağzımdan diyetteyim diye çıkıveriyor. Ama diyette değilim, çünkü diyet kelimesi yanında sürükleye sürükleye yasakları da getiriyor. Ve tahmin edersiniz ki böyle led ışıklı şekilde “yasaklar çiğnenmek içindir” yazıyor kafamın içinde :) Bir de şey var, diyetteyim deyince vücut bence istemsiz olarak strese giriyor. Yani bi şeyleri yememelisin mesajı dönüp duruyor arka planda, o şeyler de genelde en sevdiğin şeyler oluyor. Yiyemediğin için de aklın hep orada duruyor. Derler ya hani aklımda duracağına midemde dursun diye, bir bakıyorsun yememek için direndiğin şeyi hoop mideye indirmişsin bile. Sonrası çorap söküğü, aman zaten bozuldu şunu da yiyiveriyim, ay dur bundan da atıveriyim ağzıma derken hoop diyet falan kalmamış ortalıkta.


Sağlıklı besleniyorum desem, bu sefer de sanki her zaman mükemmel besleniyor rolü kesiyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Yani yalancı gibi hissediyorum. Herkes gibi ben de arada sırada hamburgeri soluksuz gömüyorum çünkü.


Bir de işin şu kısmı var, hayatının büyük bölümünü bol (kötü) kalorili yemekleri keyifle tüketmiş biri bunları hayatından bir anda çıkaramaz. İlk etapta çıkardım sanır, taa ki süreç sıkmaya başlayana kadar. Ben mesela kötü kaloriler alacağım şeyleri sağlıklı halleriyle değiştirmeye çalışıyorum. Birebir tutmuyor tabii ki ama insan nefsini köreltiyor :) Artık karşı koyamayacağım kadar canım istiyorsa yiyorum tabii, başka türlüsü eziyet olur.


Sorunun cevabına gelirsek, diyet kelimesinden nefret ettiğim için ben sağlıklı beslenme demeyi tercih ediyorum. Belki şey olabilir, molalı sağlıklı beslenme, kulağa hoş geliyor :)

75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör