• Ceyda

HELLLOOOĞĞĞ!

Helllooooğğğğ! Hem sana hello, hem sağlıklı yaşama hello! :)

Ben kimim yazısı blog’ların olmazsa olmazı, ben de konuşmayı çok seviyorum, hazır yeri gelmişken biraz kendimi anlatayım dedim.


Hayatımın hiçbir döneminde zayıf biri olamadım. Tahmin edersiniz ki defalarca diyet denemelerim oldu. Hatta bir seferinde tek öğün beslenerek iyi de bi kilo verdim ama bilin bakalım ne oldu, yanlış bir yöntem seçtiğim için fazlasıyla geri aldım. Hayatımda belirli dönemlerde sporla alakam oldu ama bir süre sonra motivasyon kaybı yaşayıp bıraktım, sonra tekrar başladım, tekrar bıraktım, … TAM BİR KISIR DÖNGÜ!


“Buraları geç, ne oldu da böyle bi yola girdin?” dediğinizi duyar gibiyim. 2021’in temmuz ayında evlilik teklifi aldım, kamçılayan şey bu oldu. Kilosu olanlar gelin olamaz demiyorum sakın yanlış anlamayın. Kim hangi bedende kendini mutlu hissediyorsa öyle olsun ama ben o anki durumumda gelinliğin içerisinde kendimi mutlu hissetmeyeceğime karar verdim. Tekliften sonraki ilk işim canım diyetisyenim Petek Kuştepe’yi aramak oldu. Şok diyetlerle beni zayıflatma, bana diyeti değil sağlıklı yaşamayı öğret ki yine en başa dönmeyeyim dedim. Diyetisyen-danışan ilişkimiz arkadaşlığa döndü bile, bence en güzel tarafı da bu :) En büyük teşekkürüm ona çünkü bu yol yalnız yürünmüyor. Desteğin, motivasyonun, enerjin, güleryüzün olmasa çoktan sıkılıp bırakmıştım ben kendimi biliyorum :)


Kendimi kısıtlamadan, yasaksız besleniyorum. En önemli püf noktası şu, zararlı olarak adlandırılan yiyeceklerin sağlıklı alternatiflerini tüketiyorum. Mottomuz şu olsun güzeller güzelim, “Bu zamana kadar yedim, bi yararını göremedim!”.


Bi de haddim olmayarak ufacık bi tavsiye vermek istiyorum. Kilo vermek, zayıflamak ya da sağlıklı beslenmek adına her ne dersen de, bu yola önce kendini severek başla. Aynada kendine bakmaktan hiçbir zaman vazgeçme. Bu dünyaya yalnızca bir kere geldik. Kimse için değil, kimse istedi diye değil, hele hele biri zayıfla dedi diye hiç değil. Yalnızca kendin için yap. Ağzı olan konuşuyor. Ne yaşadığını, neler hissettiğini, ne durumda olduğunu, kendi içinde ne savaşlar verdiğini, neler atlatmaya çalıştığını bilmeden gelip “kilo vermen lazım” dikteleriyle hayatına burnunu sokmaya çalışan herkese ağzının payını ver, asla seni sindirmelerine izin verme, benden sana tam destek. Yeri geliyor en yakınların yapıyor, biliyorum bana da yaptılar. Avazım çıktığı kadar bağırıp “Senin fikrinin ne önemi var gerzek!” dememek için yanaklarımı ısırdığımı hatırlıyorum. Hatta belki de sırf seni daha fazla yaralamasınlar diye şişman şakalarını kendi kendine yapıyorsun. Çünkü sen kendine yaparsan üstüne gelip seni üzmezler değil mi?


Bu blog’da senin için tariflerimi paylaşıyorum. Eminim merak edip denemek isteyeceğin birkaçı olacaktır. Belki birilerinin hayatına dokunabilirim, en önemlisi de bu değil mi? Sevmediğim, denemediğim hiçbir şeyi paylaşmayacağıma dair sana söz veriyorum. Aklına takılan, konuşmak istediğin herhangi bir şey olursa bana yazmaktan çekinme :)

Kucak dolusu sevgiler ve öpücüklerle…

Ceyda

97 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör