• Ceyda

Ruhun mu aç, yoksa miden mi?

En çok hangi zamanlarda yemeklere saldırdığını hiç düşündün mü? Sen düşünürken ben kendi cevabımı veriyim, sinirli olduğumda… Sen de muhtemelen buna benzer cevaplar vereceksin. Öfke, sinir, üzüntü, kıskançlık, … Aslında derdimiz yemek yemek değil çiçeğim, aslında derdimiz beynimizi meşgul edip o duygudan uzaklaşmak. Mesela ben böyle durumlarda en çok çikolataya saldırıyorum. Kendimi kaybedip tıkınırken buluyorum. Sonra tabii vicdan azabı yükleniyor bünyeye.


Bir sebebi de kesinlikle yalnızlık. Sadece bedenen yalnız olmaktan bahsetmiyorum, psikolojik olarak yalnız olmak da yeme duygusunu tetikliyor. Hayatında sevgi eksikliği olduğunu hissettiğin dönemlerde nasıl olduğunu bi düşün.


Sağlıklı beslenmeye başladığımdan beri bu durumda büyük ölçüde azalma oldu. Bu kadar yol yürüdüm, hiçe mi gitsin diye soruyorum kendime. Dikkatimi dağıtacak başka şeyler buluyorum. Ya yürüyüşe çıkıyorum ya yeni tarifler bakıyorum ya da yemek yapmaya girişiyorum. Bi de şunu söylemek istiyorum, kimsenin ruh sağlığınızla oynamasına izin vermeyin bebeklerim. Günün sonunda heeerkes yoluna bakıyor, olan size oluyor.

136 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör